Senzomotorická stimulace
Sensomotorika je soubor procesů spojující smyslovou a motorickou oblast.
Smyslové (senzorické) a pohybové (motorické) orgány pracují ve vzájemné koordinaci. Motorická složka zajišťuje pohyb, senzorická složka pohybu (oči, uši, receptory svalů a šlach, kloubů, kůže aj.) jí dodává potřebné informace k provedení pohybu v odpovídající kvalitě. Veškeré informace z receptorů jsou vyhodnocovány v centrálním nervovém systému.
Přehled některých obtíží, které senzomotorickou stimulací zlepšíme nebo úplně odstraníme
- onemocnění pohybového systému
- neurologická onemocnění
- ortopedické diagnózy
- stavy po úrazech
- kloubní nestabilita
- skolióza
- vadné držení těla
Senzomotorická stimulace pomáhá aktivovat svalou souhru, která zpevňuje páteř a klouby při jakémkoli pohybu a statické zátěži.
Pokud je stabilizační funkce svalů nedostatečná, dochází k jejich přetěžování a ke vzniku poruchy funkce, bolesti a změně struktury. Tato změna funkce má vliv i na dýchání a kontrolu držení těla.
Aby došlo ke správné aktivaci těchto svalových souher, je nutné změnit vzájemné postavení trupu, hlavy a končetin do správného osového nastavení. Optimální aktivace vede ke zlepšení:
- ekonomiky pohybu, tzn. že pohyb je prováděn v lepší kvalitě s minimálním výdejem úsilí a energie
- zlepšení obratnosti a pohybových návyků
- chrání před poškozením kloubů a svalů úrazovým mechanismem (př. podvrtnutí kotníku, kolene,..) nebo brzkým opotřebením kloubů
Získaná zkušenost se stává součástí každodenní činnosti a podílí se na řízení nových kvalit pohybu. Základem je motivace k provedení pohybu.
Co vás bolí? Máte nějaké pohybové omezení?
Vyberte část těla, která vás zajímá
Rameno
Hrudní páteř
Kotník
Koleno
Kyčel
Zápěstí
Loket
Krční páteř
Bederní páteř
Koleno zezadu
Kotník zezadu
Kyčel