Senzomotorická stimulace (SMS)

Cílem SMS je úprava svalových dysbalancí (nerovnováhy mezi některými svaly – některé svaly mohou být zkrácené, jiné oslabené) a korekce pohybových stereotypů. Teoreticky SMS využívá principy motorického učení a neuroplasticity (schopnost mozku utvářet nové spoje).

Významnou složkou, na kterou se primárně v případě SMS působí, je propriocepce (hluboké čití – k vnímá polohy a pohybu těla). V praxi se jedná často o cviky, které vedou ke stabilizaci kloubů či páteře (např. cvičení na nestabilních plochách).

Přehled některých obtíží, které senzomotorickou stimulací zlepšíme nebo úplně odstraníme

  • onemocnění pohybového systému
  • neurologická onemocnění, poruchy rovnováhy
  • ortopedické diagnózy
  • stavy po úrazech, operacích
  • kloubní nestabilita
  • skolióza
  • vadné držení těla

Senzomotorická stimulace pomáhá aktivovat svalou souhru, která zpevňuje páteř a klouby při jakémkoli pohybu a statické zátěži.

Pokud je stabilizační funkce svalů nedostatečná, dochází k jejich přetěžování a ke vzniku poruchy funkce, bolesti a změně struktury. Tato změna funkcevliv i na dýchání a kontrolu držení těla.

 

Aby došlo ke správné aktivaci těchto svalových souher, je nutné změnit vzájemné postavení trupu, hlavy a končetin do správného osového nastavení. Optimální aktivace vede ke zlepšení:

  • ekonomiky pohybu, tzn. že pohyb je prováděn v lepší kvalitě s minimálním výdejem úsilí a energie
  • zlepšení obratnosti a pohybových návyků
  • chrání před poškozením kloubů a svalů úrazovým mechanismem (př. podvrtnutí kotníku, kolene,..) nebo brzkým opotřebením kloubů

Získaná zkušenost se stává součástí každodenní činnosti a podílí se na řízení nových kvalit pohybu. Základem je motivace k provedení pohybu.

Co vás bolí? Máte nějaké pohybové omezení?

Vyberte část těla, která vás zajímá

Rameno

Hrudní páteř

Kotník

Koleno

Kyčel

Zápěstí

Loket

Krční páteř

Bederní páteř

Koleno zezadu

Kotník zezadu

Kyčel

Máte poukaz na rehabilitaci?

Postarají se o vás naši zkušení fyzioterapeuti. Péči hradí zdravotní pojišťovna.

Služby poskytujeme klientům všech zdravotních pojišťoven. Žádné registrační poplatky.

Rehabilitační lékař

Pro objednání k lékaři potřebujete kartičku pojišťovny.

Cílem vyšetření je identifikace příčiny vašich obtíží a stanovení léčby.

„Senzorickou složku využíváme v běžném životě hlavně na získávání informací z okolí. Naopak informace z našeho těla vnímáme minimálně. Vědomé tělo je základem zdravé hybnosti.“

Po ochrnutí způsobeném výhřezem ploténky a následné operaci jsem měl stálé bolesti a další problémy s tím způsobené. Lázně ani rehabilitace nepomohly a stav byl po nich ještě horší. Potom se mi podařilo dostat se sem a velice mě překvapil přístup. V podstatě poprvé se někdo zajímal o to, co mi vlastně je a jak mi pomoci. Pokud hledáte rehabilitaci, kde najdou příčinu, a naučí vás, jak si sám pomoci, je to rehabilitace přesně pro vás.

Roman Čudovský
recenze z Google

Příjemní a perfektní fyzioterapeuti, pořádají i cvičení, aby záda nebolely a fyzio jogu. Krásné nové středisko, bezbarierový přístup. Velice si procedury chválím a doporučuji středisko každému. Za mne mají jedničku s hvězdičkou.

Jana Landsmanová
recenze z Google

Mně a mé rodině v Nerudovce nespočetněkrát pomohli, ať už při řešení náhlých (blokace) či dlouhodobých pohybových problémů, anebo v rozvoji směrem k vyšším sportovním výkonům (dechová cvičení, dlouhodobé zlepšování pohybových vlastností).

Zdeněk Havran
recenze z Google

Perfektní individuální přístup po operaci menisku. Tříměsíční péče po všech stránkách neměla chybu. Výborná organizace a sympatický tým fyzioterapeutů.

Ondřej Volšík
recenze z Google

Při trailovém běhu jsem si silně podvrtnul kotník, následoval skoro týden o berlích, během kterého jsem už ale začal rehabilitovat. Následující týdny jsem kotník cvičil a posiloval a jsem vděčný, že jsem za necelé 4 týdny byl s to vyrazit na VHT dovolenou do Alp. Ve Fyziocentru jsme už dříve já i moje rodina řešili pohybové problémy a dysbalance, vždy k plné spokojenosti. Příjemné jednání, vysvětlení příčin problému a způsobu řešení, dobré výsledky. Pěkné moderní prostředí nového fyziocentra v Nerudovce. Doporučuji.

Pavel Trebichavský
recenze z Google

Dvakrát jsem využil služeb fyziocentra. Artroskopie kolene a akutní problémy se zády. V obou případech jsem se rychle zotavil a vrátil do normálu. Lidský, profesionální přístup.

Marek Urban
recenze z Google